Deprem bölgesindeki bankalara tepki;
“Birliğin Aldığı Kararlara Uymuyorlar”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİYARBAKIR Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, deprem bölgesinde özel ve kamu bankalarına tepki göstererek, “Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) işletmeler için almış olduğu borçların ertelenmesi kararına uymuyorlar” dedi.

BANKALAR BİRLİĞİ BORÇLARI ERTELEME KARAR ALDI AMA…
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan, Yönetim Kurulu Başkanı Kaya imzasıyla yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle on binlerce insanın hayatını kaybettiği hatırlatılarak, yüz binlerce insan da yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı belirtildi. Açıklamada, “Yaşanan afet vatandaşların ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak büyük zarara uğramasına neden oldu. Afetten etkilenen bölgelerde yaraların sarılması amacıyla herkes seferber oldu. Bu doğrultuda deprem bölgesinde yaraların sarılması için Türkiye Bankalar Birliği (TBB), deprem bölgesinde yaşayan ve ödeme güçlüğü yaşayan işletmelere yönelik yönelik borç erteleme kararı almıştı. Deprem bölgesi için TBB’nin 15 Şubat 2023 tarihinde aldığı; ‘Deprem bölgesinde yer alan ve depremden zarar gören müşterilerimizin talep etmesi ve zarar gördüklerini belgelendirmeleri halinde müşteri bazında değerlendirilmek üzere, mevcut kredi borçlarına / taksitlerine erteleme imkanının sunulması (31.08.2023 tarihine kadar)’ şeklindeki karara özel ve kamu bankaları uymuyor” denildi.

BORÇLAR ERTELENMİYOR
Deprem bölgesinde iş yeri yıkılanların borçlarının ertelemediği ifade edilen açıklamada, “Sadece Diyarbakır’da 9 bine yakın iş yeri orta ve ağır hasarlı olduğu için iş yerlerini açamaz haldeler. Bunların yeni bir yerde çalışmaya başlayıncaya kadar kredi borçlarının ertelenmesi gerekiyor. Firmalarımız batı illerinde aldıkları ürünlerin ödemelerini yaparken, sattıkları ürünlerin çoğunu deprem bölgesine sattıkları için tahsilat yapamamaktadırlar. Bankalar Birliğinin bunu görüp aldığı erteleme kararı maalesef ilimizde uygulanmamaktadır. BDDK ve Bankalar Birliği’nin bu konuya müdahale etmesini bekliyoruz” görüşlerine yer verildi.

Deprem bölgesindeki bankalara tepki;
“Birliğin Aldığı Kararlara Uymuyorlar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin