Diyarbakır’ın “Medeniyetler kenti”
olduğu tescillendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİYARBAKIR Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu sonucu, 12500 yıllık bilinen bir geçmişi olan ve 33 medeniyete ev sahipliği yapmış kadim kent Diyarbakır’ın “Medeniyetler Kenti” olduğu, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu üzerine, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, 12 bin yıllık geçmişe sahip ve 33 medeniyetin hüküm sürdüğü Diyarbakır’ın “Medeniyetler Kenti” olduğu tescillendi.

Diyarbakır’ın Medeniyetler Kenti olarak tescillenmesini değerlendiren, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Bağrında çağlar boyu yaşamış ve izlerini taşlara nakşetmiş 33 kavmin kültürel ve tarihsel değerleri ile kadim bir medeniyetler kenti olan Diyarbakır interlandı ile birlikte 12500 yıllık geçmişi ile de önemli bir kenttir. Adı Bereketli Hilal olarak literatüre giren, yerleşik hayata ilk olarak kentimiz Çayönü sınırları içerisinde geçildiği, yabani buğday, mercimek ve baklagillerin yine ilk evcil hayvanların bu kent sınırları içerisinde kültüre alındığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Dolayısıyla Yukarı Mezopotamya coğrafyasının en köklü geçmişine sahip, yaşamın kesintisiz binlerce yıldan bu yana süredurduğu Diyarbakır; dinler, diller, kimlikler ve kültürlerin başkentidir. Surları, camileri, medreseleri, kiliseleri, köprüleri ve daha birçok somut kültürel mirası ile UNESCO Kültürel Mirası Listesinde yer alan kentimiz Diyarbakır; şimdi de ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillenmiş oldu. ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillenmiş bir kent olarak, başta turizm sektörü olmak üzere, kentimiz ve coğrafyamızın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine önemli bir kazanım sağlayacak olan bu tescil oldukça önemlidir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu kentin bundan sonraki süreçte tanıtılması ve gelişimi için daha çok çaba sarf edeceğiz. Kentimize ve halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Diyarbakır’ın “Medeniyetler kenti”
olduğu tescillendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin