Diyarbakırlı sanayiciler, Ankara’da çözüm arıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ticaret Borsası başkanlarından oluşan ekonomi heyeti, KGF’ye ilave bütçesi konusu başta olmak üzere, sanayicilerin sorunlarının yer aldığı konuların çözümü ile ilgili bakanlıklar ve ilgililer ile temaslarda bulundu.

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, TSO Başkanı Mehmet Kaya, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil’den oluşan ekonomi heyeti, sanayici sorunlarının çözümü için Ankara’da ilk olarak Mehdi Eker ile görüştü.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil’den oluşan heyet Ankara’ya çıkarma yaparak, temaslarda bulundu.

EKER İLE İLK GÖRÜŞME
Diyarbakır İş Dünyası heyeti Ankara’da ilk olarak, önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede daha önce ilimizin sanayi alt yapısının geliştirilmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ile ilgili önemli çalışmalarda bulunan Diyarbakır Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun tekrar aktif edilmesi için istişarede bulunan heyet, ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından verilen kredilerin yetersizliği ile ilgili temaslarda bulundu.

FİDAN: SANAYİCİNİN İSTEDİĞİ 700 MİLYON, BANKAYA GELEN 8 MİLYON
Sanayicilerin KGF kredisine ulaşma konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyen OSB Başkanı Mustafa Fidan, Ankara’da yaptıkları temaslarla bu soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi. İlk olarak eski Bakan Mehmet Mehdi Eker ile görüştüklerini anlatan Fidan, “Devlet, KGF’yi 250 milyar TL olarak açıkladı. Ama bu krediyi yaklaşık 13 parçaya böldü. Yatırım için bölgelere gelen limit maalesef çok düşük. Bugün bir bankanın 40 tane şubesi var, gelen kredi limiti 20 ile 30 milyon arasında. Bu limit hangi şubeye yetecek. Devlet, KGF limitlerini bir an önce artırmalıdır. Özellikle yatırımcıya yüksek kredi limitleri ayrılmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Diyarbakır Organize Sanayi için istenilen para 700 milyon, ama bankaya gelen KGF limiti 8 milyon TL. Bu 8 milyon lira 300 sanayiciye nasıl dağıtılacak, gerçekten çok merak ediyorum. Bu limitler bir an önce elden geçirilmeli, artırılıp öyle dağıtılmalıdır. Ankara’da bu çerçevede çözüm bulmak için temaslarda bulunduk. Bütün sorunlarımızın çözümünde yardımcı olan sayın Bakanımız Mehdi Eker ile bu çerçevede görüştük ve destek istedik. Her sorunumuza yakından ilgilenen sayın Eker’e teşekkür eder, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, KGF bütçesine ilave yapılması gerektiğini söyledi.
Diyarbakırlı sanayiciler, Ankara’da çözüm arıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin