Güneydoğu’nun Çukurovası Bismil’de;
1500 kişinin çalışacağı 5 fabrika sevinci

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nin Çukurovası olarak bilinen Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde, bin 500 kişinin çalışacağı 5 tekstil fabrikasının temeli, düzenlenen bir törenle atıldı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milletvekilleri; Oya Eronat, Ebubekir Bal, Bismil İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince ile çok sayıda çiftçi ve vatandaş katıldı.

Program, “Çalışan ve Üreten Gençler Programı, Bismil Hazır Giyim Fabrikaları İstişare Toplantısı” ile başladı. Toplantıda konuşan Eker ve Vali Karaloğlu, tarımın anayurdu olan Bismil’de tekstilin önemine vurgu yapan birer kısa konuşma yaptı. Daha sonra çiftçilerin ve Bismilli girişimcilerin soruları dinlenerek, çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında; gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek ve istihdam edilebilirliğini sağlamak amacıyla 28 Nisan 2021’de imzalanan “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” protokolü çerçevesinde; Bismil’de bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacak 5 tekstil fabrikasının temel atma töreni yapıldı. Bu yıl içinde tamamlanması planlanan 5 fabrikanın temel atma töreninde konuşma yapan Vali Karaloğlu, “Hedefimiz Diyarbakır’da doğup, büyüyen gençlerimizin Diyarbakır’da iş bulmasıdır” dedi.

Vali Karaloğlu’nun ardından konuşan Bismil Kaymakamı Enver Hakan Zengince ilçenin nüfusu ve genel yapısı ile ilgili bilgiler vererek, “Bismil ilçemiz 120 bin nüfusuyla 1.7 kilometrekare alana sahip, Batman ve Diyarbakır illerine yakın bir konumda bulunan, Bereketli Hilal’in tam ortasında, insanlık tarihine ışık tutan, 12 bin 400 yıllık Körtik Tepe ile hem karayolları, hem demiryolları, hem de verimli toprakları ile Diyarbakırımız’ın en önemli ilçelerindendir. Yapacağımız ve temelini atacağımız bu hizmet unsuruyla, tarımın yanında ilçemizdeki genç istihdamın işe yerleştirilmesi, iş imkanlarının sağlanması, maddi imkanların sağlanması, ilçemize ekonomik anlamda katkı sağlaması anlamında çok önemli bir yatırım” dedi.

Kaymakamlıktaki brifing sonrası milletvekilleri ve Vali Karaoğlu, İstasyon Caddesindeki esnafları ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti.

Güneydoğu'nun Çukurovası Bismil'de 1500 kişinin çalışacağı 5 fabrikanın temeli atıldı.
Güneydoğu’nun Çukurovası Bismil’de 1500 kişinin çalışacağı 5 fabrikanın temeli atıldı.
Güneydoğu'nun Çukurovası Bismil'de 1500 kişinin çalışacağı 5 fabrikanın temeli atıldı.
Güneydoğu’nun Çukurovası Bismil’de 1500 kişinin çalışacağı 5 fabrikanın temeli atıldı.
Güneydoğu’nun Çukurovası Bismil’de;
1500 kişinin çalışacağı 5 fabrika sevinci

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin